Володимир-Волинський
Володимир-Волинський

Депутати вирішили не перейменовувати Володимир-Волинський

08:42 01.08.2020
352

Депутати не проголосували за перейменування міста Володимира-Волинського.

Про це стало відомо 31 липня під час чергової сесії міської ради.

Автор одного з проєктів рішення стосовно перейменування міста – начальник відділу культури і туризму виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Роман Віслобоков.

У ньому йдеться про те, що нині історики не віднайшли жодного юридичного документа, за яким місто Володимир-Волинський отримало до своєї назви приставку «Волинський». Окрім того, автор проєкту вважає, що зараз немає потреби вказувати у назві міста його приналежність до Волинської області, бо в Україні немає інших міст, які мають назву Володимир.

Ще один проєкт рішення, який розглянули депутати, «Про повернення місту первинної історичної назви Ладомир» авторства депутата Ярослава Жука.

Проте жоден із проєктів не знайшов підтримки у депутатів.

Як наголосив депутат Руслан Мороз, варіантів назви міста може бути багато, проте не варто бавитись і залишити назву міста без змін.

Читайте також: Володимирські гімназисти потрапили у півфінал конкурсу «Відкривай Україну»

Довідково: Володимир-Волинський – одне з найдавніших міст України і Європи. Перша документальна згадка про місто зафіксована у літописі часів Київської Русі «Повість минулих літ» (кінець 988 рік).

Нестор літописець у «Повісті минулих літ» вказує, що князь київський Володимир Святославович передав утворене ним місто-фортецю в уділ своєму сину Всеволоду. У згаданому літописі місто іменується Володимир. Нестор літописець написав, що у 1097 році він приїздив до Володимира «ради смотрения школ и наставления учителей» (маються на увазі школи, які існували в той час при церквах і монастирях). Літописець вживає слово «Володимир» як назву міста.

У Волинсько-Галицькому літописі (у перекладі Леоніда Махновця) за описами міських церков, історичних подій, пов’язаних з містом, описі поховання князя Володимира Васильковича (1289 рік) вживають слова «Володимир», «володимирці».

Відомий і загальновизнаний історик України Михайло Грушевський у своїй багатотомній праці «Історія України – Русі» вживає саме топонім «Володимир». Зокрема, і аналізуючи документ 1324 року про торгівельні контакти володимирських купців Миколи і Бертрама з німецьким містом Штральзунд він використовує назву Володимир. Бо така ж назва міста вживається і в самому оригіналі документу.

Прихильниками топоніму «Володимир» є відомі українські науковці Ярослав Ісаєвич, Ярослав Дашкевич, Святослав Терський, Андрій Гречило, Віталій Скальський які працювали з архівами та історичними документами, тобто свої твердження обґрунтували історичними джерелами.

Уродженець міста, археолог, історик-архівіст Олександр Цинкаловський у своїх фундаментальних працях «Княжий город Володимир», «Стара Волинь і Волинське Полісся» «Матеріали до праісторії Волині та Полісся» вживає виключно назву «Володимир».

У документальних переписах місцевого замку з 16-17 століття вживається виключно назва «Володимир».

Місто «Володимир» увійшло до складу Російської імперії у 1795 році відповідно до австро-російської угоди від 3 січня 1795 року. Після захоплення Росією останніх вільних територій Речі Посполитої, 5 липня 1795 року підписано імператорський указ «Про різні розпорядження щодо облаштування Волинської та Подільської губерній», у якому місто назване «Владимиржъ».

29 серпня 1797 року у «Височайше затвердженому докладі Сенату «Про визначення меж губерніям: Новоросійській, Київській, Мінській, Волинській, Подільській та Малоросійській і про поділ їх на повіти» місто назване «Владиміръ».

25 грудня 1879 у «Височайше затвердженій думці Державної Ради «Про переведення міста Володимира, по розміру квартирних окладів, у найближчий вищий розряд місцевостей» місто назване «Владиміръ».

В історичній та краєзнавчій літературі часто вказано, що після цього приєднання місто отримало приставку «Волинський» до своєї назви. Також вказується, що цей крок був обґрунтований необхідністю відрізняти місто від російського міста Владімір-на-Клязьмі, однак, у жодному науковому або краєзнавчому виданні немає посилання на нормативно-правовий акт про перейменування.

Немає такого акту й у «Полном собрании законов Российской империи», що вважається офіційним виданням з усіма вищими нормативно-правовими актами Російської імперії.

Науковий співробітник Інституту історії Національної Академії наук Віталій Скальський, дійшов висновку, що вперше назва міста «Володимир-Волинський» використовується лише з 1911 року, щоб вказати, що місто належить до Волинської губернії (в той час місто було у складі Росії).

Назва міста «Володимир-Волинський» саме у такому написанні у «Полном собрании законов Российской империи» вперше зустрічається 27 січня 1911 року. Того дня імператор затвердив герб міста і було опубліковано «Височайше повеління», оголошене Міністром Юстиції.

У неофіційних виданнях написання «Владимір-Волынскъ» зустрічається приблизно з 1890-х років.

Читайте також: У Володимирі-Волинському збиралися продавати торговий центр «Роксолана»

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
11 серпня
Сьогодні
Вчора
09.08.2020