Молдова стала моєю другою домівкою
За останні 2,5 роки Молдова стала моєю другою домівкою. Виявляється, ми (я так точно) раніше так мало знали про своїх сусідів. І дуже про це шкодую.
За цей час я дізналася стільки всього! Від політики й бізнесу – до культури й туризму, встигла попрацювати на каналі Moldova1; почала вивчати румунську мову (з третього заходу, бо вона мені довго «не заходила»). А ще відкрила своє підприємство (SRL), планую знімати репортажі про унікальні місця, виноробні, людей – тому жоден день тепер в мене не проходить, щоб я не дізналась про події в Україні і водночас не прослідкувала, що ж там в моєму любому Кишинеу?
Про Кишинеу і його неймовірні перетворення, часто кардинальні зміни, які відбуваються у всіх нас на очах, я можу розповідати… годинами. Це відчувається в усьому: у ставленні до біженців, у державному і банківському секторах, що вже казати про місцевий розвиток, коли тут на кожному кроці будуються дороги, маркети, АЗС, нові тротуари, ресторани й готелі. Тут навіть штрафи на дорогах вже за бальною системою, як в ЄС. А в селах на кошти грантів зʼявляються нові проекти для розвитку соціальних послуг, збереження етнографії, історії, культури. Завдяки насамперед Румунії, яка допомагає зберегти Молдові самобутність і дати новий поштовх в розвитку територій.
Так, економіка Молдови піднялась у тому числі завдяки потоку українців, які через війну тут живуть, ростять дітей, платять податки.
Але. Ця мужня країна за короткий час сама зуміла продемонструвати своє сильне бажання знищити корупцію і розпрощатися з проросійським минулим. Тендітна скромна жінка, президентка Молдови Майя Санду отримала вже три премії від Євросоюзу за вклад у боротьбу з корупцією. Вона не має коштовних будинків чи розкішних авто, живе у двокімнатній квартирі в середмісті столиці, отримуючи зарплатню, яка дорівнює 850 євро. Так буває, уявіть собі. Але як вона сама зізналася, її головна місія – бачити Молдову у європейській родині.
Проте. Саме всі ці зміни й піднімають тиск і цукор у нашого східного сусіда. Тому вливаються шалені гроші на проросійські мітинги і на «розкачку» соціальних бунтів, щось схоже як у нас до 2014 року. Спостерігаємо шалену протидію команді проєвропейськоі президентки, намагання зірвати і вибори Президента, і референдум стосовно євроінтеграції РМ, який відбудеться 20 жовтня 2024. До сумнозвісного Придністровʼя тепер додалася Гагаузія, звідки маріонеткові «лідорки» їздять на поклон до пуйла і обіцяють гагаузам безкоштовний газ. Пропаганда, як би її не блокувала влада, – лізе з усіх можливих щілин, і просочується в мізки наївних молдован. Комуністи-соціалісти тут ще не заборонені, пʼята колона орієнтується на старше покоління, використовуючи новітніх «нуворишів» –мільйонерів Шора й Плахотнюка, які, один раз вже обікравши Молдову, мріють з допомогою Росії повернути собі владу і розвернути державу у протилежний бік.
На щастя, є дуже багато молоді й людей середнього віку, які живуть і в самій державі, і за кордоном (майже 4 млн діаспора, 2,6 млн - жителів РМ), які прагнуть європейського майбутнього своїй рідній землі.
Мабуть, з цим повʼязані результати перепису населення, який держава провела влітку 2024 року. Адже виявилось, що за останні 10 років в Молдові зʼявилося… 280 тисяч нових домоволодінь. що еквівалентно 4,4 млрд євро (дані Міністерства економіки Молдови). Це говорить про те, що громадяни справді вірять у свою державу, вкладають у неї кошти, будуть квартири-будинки, везуть з Європи авто і зароблені євро додому. А тому розповіді про «найбіднішу країну» не більш ніж маніпуляції і фейк!
І ось що, мої любі друзі по обидва боки кордону.
Про усе це важливо знати й інформувати наших громадян, етнічних молдован, які живуть в Україні, зокрема в Одеській та Вінницькій області. Адже вони теж можуть голосувати, і допомогти своїй батьківщині визначитись з її подальшим шляхом – подалі від Москви!
Закликаю своїх знайомих і рідних не бути осторонь і не дати найменшої можливості демаршу проросійських сил в Молдові.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром