Орбан – це не вся Угорщина
У червні цього року завдяки стипендійному проєкту від організації Internews я відвідала Будапешт. Там познайомилася з угорськими журналістами, поспілкувалася з українськими біженцями та громадою українців, які вже багато років проживають в Угорщині.
Звісно, через політику Віктора Орбана багато українців вважають Угорщину не дружньою до нас.
Але Будапешт – це ніби окрема країна в країні. Мер столиці Гергей Карачонь має чітку проукраїнську позицію. І завдяки цьому тут і досі проїзд у громадському транспорті для українців – безплатний.
Читати також: «Червона рута» в Будапешті: як живе українська громада в столиці Угорщини
Говорячи про Угорщину, слід нагадати, що саме угорський парламент першим у Європі ще у 2003 році на офіційному рівні визнав Голодомор геноцидом, скоєним проти української нації. Тоді всі угорські депутати, присутні у залі, проголосували «за».
А також те, що Угорщина з 2014 року лікує українських військових у своїх лікарнях та оздоровлює українських дітей, які постраждали від війни.
Після початку повномасштабної війни тисячі угорців допомагали українським біженцям на кордоні та на вокзалах. Вони приносили їжу, одяг, ліки, давали житло.
Мені розповідали, що навіть деякі урядовці прийняли у свій дім українських вимушених переселенців або допомагали їм особисто.
В одному із центрів, де допомагають українським біженцям, я познайомилася з вимушеною переселенкою з Одеси. Жінка каже, що за два роки в Угорщині ні разу не почула якогось поганого слова від місцевих. Пригадує, як на початку повномасштабної, їхала з онуками у будапештському метро, і якісь росіяни, зрозумівши, що вони біженці, почали їх діставати, мовляв, чого ви сюди приїхали, «побірушки», хочете халяви. То всі інші люди навколо стали на її захист і випхали тих росіянців із вагона.
До слова, серед тих людей, які вийшли до українських біженців на залізничних вокзалах Ньюгаті і Келеті, було немало і росіян. Вони були перекладачами й всіляко допомагали українцям...
Знаю такий випадок: українець із Закарпаття одружився з росіянкою, вони жили у Москві. Але коли почалася повномасштабна війна – все покинули і приїхали в Будапешт, щоб підтримати українців. Чоловік просто ходив на вокзал із табличкою «перекладач», оскільки добре знає угорську. А ось батьки дружини – пропутінські. З ними не спілкуються і досі.
Про підтримку України звичайними угорцями сьогодні може красномовно свідчити і такий факт, що цього року 24 лютого, у другу річницю початку повномасштабної війни, українці організували ходу центром Будапешта. І до них приєдналися дуже багато угорців, навіть більше, ніж минулого року.
У Будапешті є досить велика українська громада. На великі свята вони організовують ярмарки, де збирають гроші для України. І, кажуть, що особливо їх підтримує молодь. Хлопці-угорці купують вишиті сорочки чи футболки з українською символікою, бо хочуть допомогти Україні.
Або, наприклад, один клуб для пенсіонерів на самому початку повномасштабної війни назбирав 100 тисяч форинтів. Їх передали на дитячий садочок, який українці відкрили в Будапешті.
Тож на питання, чи є ця сусідня країна не дружньою до України, у відповідь не один раз чула, що Орбан – це не вся Угорщина.
Хоча цікаво, що він розпочинав свою політичну кар’єру у кінці 80-х, маючи антирадянську позицію. У той час угорці дуже не любили росіян і серед них популярним було гасло: «Рускі, додому!».
А сьогодні вирішальним для угорського прем’єр-міністра стали дешева російська нафта і газ. І така іронія – через 30 років на мітинги проти Орбана люди виходять із плакатами: «Ми не хочемо бути колонією», як колись казав сам політик.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром