стрічка

Болгарська Церква і ПЦУ: відбулась перша спільна літургія

20 Травня 2024, 15:45
Болгарська Церква і ПЦУ БЛОГ 4656
Болгарська Церква і ПЦУ

Це історична подія, адже представники Православної Церкви України вперше співслужили єпископам Болгарської Церкви.

Подія відбулася у неділю жінок-мироносиць  у Патріаршому монастирі Валуклі у Стамбулі. Урочисте богослужіння очолив Вселенський Патріарх Варфоломій, повідомляє офіційний сайт Вселенської патріархії.

У літургії взяли участь місцеві єпископи та делегації Болгарської Православної Церкви та Православної Церкви України.

Це перша спільна літургія представників двох помісних церков. Болгарську делегацію представили митрополити Старозагорський Кіпріан, Пловдивський Миколай та Доростольський Яків, а також єпископи Велицький Сіоній та Смолянський Віссаріон,  українську – митрополит Чернігівський та Ніжинський Євстратій та намісник Києво-Печерської лаври єпископ Авраамій. 

Болгарська патріархія досі офіційно не визнала автокефалії ПЦУ й  вагалась у питанні її канонічного статусу. Це питання Синод балканської церкви віддав на розгляд спеціальної комісії.

 

Відтак це співслужіння цілком можна назвати історичним, адже російська православна церква вважає ПЦУ «розкольницькою» й закликає духовенство інших помісних церков не служити із її священниками. На думку московської патріархії, клірики Української Церкви нібито «безблагодатні», а таїнства, які вони здійснюють, є недійсними. У пропагандистських матеріалах пов'язаних з РПЦ священників ПЦУ неодноразово називали різними образливими словами, типу «ряжені» чи «мальчікі в рясах».

За твердженнями Гундяєва і його прихильників, кожен, хто співслужить із «розкольниками» із ПЦУ сам стає «розкольником» й відпадає від православної віри. Тому московська патріархія розірвала спілкування зі всіма помісними церквами, які визнали ПЦУ. А це Вселенський та Олександрійський патріархати, Церкви Греції та Кіпру.

Спільне відправлення літургії із розкольниками, тобто тими, хто порушує вірність Православній Церкві, справді є гріхом. 10 правило святих апостолів передбачає, що той, хто помолитися із відлученими від Церкви, сам має бути відлучений.
Анафему на представників Української Церкви ще в 90-их наклала сама московська патріархія. Проте у 2018 Вселенський Патріарх Варфоломій, як духовний лідер усіх православних християн, визнав ці відлучення недійсними. А вже у 2019 надав Томос про автокефалію, тобто незалежність, Православній Церкві України.

Вчинок болгарських митрополитів означає, що вони не визнають риторики РПЦ й не вважають ієрархів ПЦУ розкольниками. Ця подія є найбільш вагомим кроком у бік визнання ПЦУ іншими помісними церквами з кінця 2020, коли незалежність Української Церкви визнала Церква Кіпру.

Втім, саме співслужіння не означає офіційного визнання ПЦУ всією Болгарською Церквою. Багато ще залежатиме від виборів патріарха БПЦ, які відбудуться вже в червні. Цілком ймовірно, що якщо це буде представник «проконстантинопольского» табору, то він може внести ім'я предстоятеля ПЦУ у диптих, або нарешті винести це питання на голосування Синоду. Проте сам акт співслужіння уже означає, що впливова частина Болгарської Церкви хоче нарешті встановити відносини зі своїми українськими братами по вірі й не боїться конфлікту із Москвою. В такому випадку вона стане першою серед слов'янських церков, хто піде на такий крок.

Читайте також: ПАРЄ визнала РПЦ інструментом кремлівської пропаганди та впливу

 

Коментар
13/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024