стрічка

Обряд Святого Світла, а не «сходження Благодатного вогню»

04 Травня 2024, 15:45
Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі / Фото: Associated Press 3188
Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі / Фото: Associated Press

Якщо ми дерусифікуємо усі сфери нашого життя, варто б відмовитися від конструкції «сходження Благодатного вогню», яка є суто російською. Греки називають цей обряд: літанія (або церемонія) Святого Світла. 

Така моя думка корелює з текстом молитви, яку читає Патріарх у Гробі (її оприлюднила Єрусалимська Патріархія) і зі словами самого Патріарха Феофіла, який називає це священнодійство «репрезентацією», і жодного разу «чудом».

Багато років звертаю увагу на недобру зацикленість багатьох православних на Благодатному вогні, які вважають його «ствердженням віри» ознакою істинності і так далі

Деякі вітають одне одного зі «схождєнієм». «Зійшов» чи «не зійшов»? - «Зійшов!» – «ну значить ще рік кінця світу не буде»... Все це – дрімуче середньовіччя вважається мало не догматом віри. 
 
Протягом десятків років, що я тільки не чув на свою адресу - і атеїст, і зрадник, богохульник, антихрист в рясі – все це через те, що стверджував: справжня віра не потребує підтвердження фаєр-шоу, а справжні чудеса Господні не залежать від календарів чи сіток етерів НТВ.
 
Трапилося на очі інтерв'ю Головного ризничного Храму Гробу Господнього архієпископа Ісидора Це я запалюю Благодатний Вогонь.
 
Не вперше представники Святогробського Братства говорять про суть обряду Святого світла. Втішно, що вони набралися сміливості розвіяти фальшиві культи, що базувалися на давній недосказаності, неосвіченості та примітивному міфологізмі. Взагалі перебільшення значення цього обряду та наголошення саме на «чудесному сходженні з неба» Святого вогню походить саме від росіян. Принаймні так казали мені Святогробські монахи.
 
«Это русские придумали, что он сходит с неба и всех научили», – чув я від одного грека, – «а мы не можем ничего сказать!».
 
 
Звичайно, в минулому самі святогробці міфологізували цей обряд, через певні політичні чи економічні фактори. Але протягом останнього століття культ «чуда сходження»
популяризується саме росіянами та окремими однодумними з ними групами зилотів-фундаменталістів в інших церквах.
 
Я вірю і визнаю, що Вогонь, який освячується у Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі вже багато віків є Святим і Благодатним Вогнем, як святе і Благодатне є все, що освячує Церква у своїх спасительних священнодійствах і обрядах, як то Агіасма Святих Богоявлень (Хрещенська свята вода), Вода Хрещення, Святе Миро, єлей таїнства Єлеоосвячення, святий Артос, тощо.
 
Але, на моє переконання, для святості і благодатності Вогню Великої Суботи зовсім не обов'язково щоб він замозапалювався чи сходив з неба, подібно як і Свята вода, Святе Миро чи цілющий єлей Соборування не падають з неба, маючи цілком природне походження, а по молитві Церкви набувають святості, благодатності і цілющої сили. Щобільше, речовини найбільшого Таїнства, дійсного Чуда і основи Церкви – Божественної Євхаристії – хліб і вино – не самоматеріалізуються, а виготовляються людьми і силою Святого Духа, перетворюються на Істинні Тіло і Кров Ісуса Христа, не змінюючи при цьому фізичних властивостей.
 
Знайомство з багатьма дослідженнями, літургічними та історичними джерелами, публікаціями та інтерв'ю, дозволяє мені мати думку, щодо даного священнодійства, яка полягає у тому, що згідно вікових традицій і прийнятому у Храмі Гробу Господнього статус-кво Блаженніший Патріарх Єрусалимський разом з священнослужителем Вірменської Апостольської Церкви, після відповідних молитов освячують Вогонь, запалюючи його від невгасимої лампади, що постійно горить на Триденному Ложі нашого Господа, і передають його людям, для просвічення, освячення, зцілення душі і тіла та возвіщення Воскресіння нашого Спасителя і Господа.
 
Такі мої переконання не роблять мене «невіруючим», «єретиком», «антихристом в рясі»і т. д., оскільки віра у щорічне самозаймання вогню в Єрусалимському храмі не сповідується у Символі Віри, оросах і канонах Вселенських чи Помісних Соборів і навіть у літургічній традиції Православної Церкви.
Усіх священників чи вірних, які проповідують і вірять у надприродній генезис Вогню, не засуджую і толерую їхні переконання. Колись мої батьки говорили мені, що знайшли мене у капусті, - згодом, дізнавшись що це цілковита неправда, я не мав на них жодної образи чи презирства)
 
Коментар
29/05/2024 Середа
29.05.2024