Оунівка з Княжого Софія Іванюк
Виповнюється 100 років від дня народження учасниці національно-визвольної боротьби ОУН і УПА, політичної ув’язненої ГУЛАГу, громадської діячки Волині – Софії Іванюк.
Вона народилася 2 травня 1924 року в селі Княже Горохівського району на Волині (нині територія Львівщини) в патріотичній родині вчителя Івана Мулика, якого в 1939 році арештували органи НКВД, засудили до депортації.
Він помер у 1944 році у Казахстані. Туди в квітні 1940 року заслано й матір з дочкою Пелагеєю. Софія почала навчатися в 1939 році у Сокалі, потім у 1941 році – в Горохівській гімназії, яку закрили німці. Стала членом Юнацтва ОУН, перейшла в підпілля, де була провідником жіночої сітки Іваничівського району.
Сестра Пелагія (1926 року народження) повернулась у 1941 році з Казахстану разом з матір’ю в Княже, стала членом ОУН («Ярина»), працювала в розвідці. Захворіла, стала інвалідом, та змогла закінчити університет.
Софію арештували в листопаді 1944 року, їй вдалось втекти. Вдруге потрапила в засідку НКВД. Назвалась неграмотною Марією Білозір. Однак на «очній ставці» виявилося її справжнє прізвище, відновилося слідство в Луцькій тюрмі.
Софію Іванюк засудили на 15 років каторги. покарання відбувала у таборах Воркути. На волю вийшла у грудні 1955 року. В липні 1956 року вона вийшла заміж за волинянина Йосипа Іванюка. Згодом сім’я Іванюків повернулась на Волинь.
Софія і Йосип Іванюки виростили доньку, сина й дочекалися онуків. Вони гідно зустріли здобуття Україною державної незалежності, беручи участь у волинському національно-демократичному русі. Вони були активними учасниками Братства вояків ОУН і УПА Волинського краю, членами Конгресу українських націоналістів.
За підтримки зв’язкової Головнокомандувача Романа Шухевича Дарії Гусяк Софія Іванюк очолювала волинську організацію Всеукраїнської Ліги Українських Жінок. Померла Софія Іванюк 19 березня 2014 року, похована в Луцьку.
Читайте також: Галина Коханська: керівниця жіночої розвідки УПА пів життя прожила під чужим іменем
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром