Володимирські першодрукарі
Відколи Йоганн Гутенберг винайшов друкарський станок світ змінився. Книжки та знання стали доступнішими.
Книжки знали і у давньому Володимирі. Спудеї Володимирського колегіуму могли навчатись за друкованими книжками. Уродженці Володимира писали книжки, але друкували їх деінде. Власної друкарні у місті не було ще довго.
Наприкінці ХІХ століття у Володимирі проживало молоде подружжя Гершона і Малки Вассерів. Не бідне, але й не багате. Один по одному народжувались сини – Абрам, Шимон (або Нухім), Зельман... Потрібні були нові заробітки.
У той час друкована книжка, газета, листівка, поштівка уже не були дивиною. На послуги друку існував попит. Тож Гершон Вассер відважується заснувати друкарню.
Пройшов сім кіл імперського бюрократичного пекла. Знайшов кошти. І ось він – блискучий друкарський станок та усі необхідні дозволи. У 1894 році у Володимирі заснована друкарня. Власник нового бізнесу зірок з неба не хапав – працювати потрібно було багато, а прибутки виходили невеликі.
Перша світова війна принесла багато втрат – росіяни людей вивезли, середмістя спалили. Постраждали і Вассери – бізнес фактично зупинився. Пізніше, у 1920 році, коли «червоні» на місяць захопили Володимир, на Вассерів наклали контрибуцію більш як на 10 000 рублів. Під дулами наганів виплатили.
Середній син поїхав шукати заробітків аж в Америці. Старший і молодший залишились, а коли прийшов час – розділили фірму. Абрам залишився на вулиці Сенкевича, 85 та зайнявся також виготовленням печаток. Встановлює телефонний апарат з крутим номером «1».
Зельман розмістив свою друкарню на вулиці 3 травня, 3 та почав випускати газету «Унзер лебн» (Наше життя). У нього телефонний номер простіший – «98».
В обох друкарнях виходили урядовий часопис «Ziemia Włodzimierska», російський православний журнал «Свет истины», підручники, одноднівки Школи підхорунжих, оголошення, рекламні проспекти.
У Державному архіві Волинської області зберігаються переліки віддрукованих братами Вассерами видань за 1927 рік – список вражає.
І от 1939. Друга світова війна. Бомби, загиблі, біженці.
Комуністи вступають у Володимир і «націоналізують» усі приватні підприємства. У соціалістичній державі не могло бути нічого приватного. Друкарні також конфіскують.
У будівлі Зельмана розташовують редакцію газети «Червоний прапор» (номер телефона на кілька днів лишають той самий), а за кілька місяців редакція займає і приміщення Абрама.
«Держдрукарня Поліграфтрасту» – так тепер називалася сімейна справа Вассерів. А потім друкарні переходять у підпорядкування редакції. Послуг приватним особам тепер не надають. Друкується лише газета.
У червні 1941 комуністів змінюють нацисти. Абрама Зельмана з дружиною Мірою та 9-річною донечкою Малкою убивають. Бо вони – євреї. Дивним чином Зельман зумів врятуватися. Згодом він опинився в Ізраїлі, де передав інформацію про родину свого брата в Яд-Вашем та дожив до 1981 року.
Це історія володимирських першодрукарів.
У Володимирі є провулок названий на честь першодрукаря. На честь Івана Федорова. Російського першодрукаря, якого вигнали з Московського царства, то він приїхав до Речі Посполитої, жив і робив друкарський «бізнес» у Львові та Острозі. Не у Володимирі.
Провулок названий на честь чужого, далекого і нав’язаного нам пропагандою Івана Федорова. А не ім’ям своєї, володимирської родини Вассерів.
Читайте також: Антон – убивця фінів
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром