стрічка

Квітнева пропаганда та маніпуляції в інфопросторі Рівненщини

02 Травня 2022, 17:16
Інфовкиди квітня в медіапросторі Рівненщини 4470
Інфовкиди квітня в медіапросторі Рівненщини

Від початку повномасштабного вторгнення росії до України пропагандисти чи не щодня вигадують нові фейки, поширюють маніпуляції та шахрайські схеми.

Моніторингова група «Брехунця» фіксує тенденцію певного «затишшя» у медіапросторі Рівненщини, однак у квітні не обійшлося без інфовкидів.

В наш час популярність соцмереж дозволяє миттєво поширювати будь-яку інформацію чи дезінформацію. Тому в поле зору аналітиків Район.in.ua відділу «Брехунець» за квітень потрапило 50 регіональних рівненських груп у Фейсбуці, телеграм-каналах, 11 стрічок онлайн ЗМІ та десять Фейсбук-сторінок місцевих політиків.

Армія має грошову підтримку

У рівненському сегменті фейсбук поширювали маніпулятивні відео, нібито, військовим не виплачують грошову допомогу. Зауважимо, що на період воєнного стану військовослужбовцям та співробітникам інших безпекових відомств виплачуватимуть додатково 30 тисяч гривень щомісячно відповідно до постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (далі – Постанова № 168). 

Йдеться про: військових Збройних сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Нацгвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військових прокурорів Офісу Генерального прокурора, співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітників Служби судової охорони, керівництва управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейських. 

Згідно з документом, таким категоріям, окрім строковиків, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 тисяч гривень.

Тим із них, хто безпосередньо бере участь у бойових діях або в заходах з «національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії» безпосередньо в районах таких заходів, розмір виплат збільшується до 100 тисяч в розрахунку на місяць пропорційно до часу участі в таких заходах. На відміну від загального збільшення виплат, це рішення стосується і військових строкової служби. Виплати проводять за наказами командування.

Посварити схід та захід України

У соцмережах поширюють інформацію, ніби переселенці зі сходу поводяться на заході не як біженці, а як туристи та вимагають до себе «особливого» ставлення. Для чого поширюється цей фейк? З метою розколоти схід і захід, але українці зараз об'єднані як ніколи. Зазначимо, що всі ми різні та маємо різні звички та потреби у побуті, однак всі, як можуть, нині боронять свою землю і допомагають один одному.

Зберігайте НЕспокій!

Під час моніторингу спостерігали досить цікаву тенденцію у Рівненських телеграм-каналах. Після оголошення повітряної тривоги в області, у чатах досить часто почали з’являться повідомлення, у яких зазначено: «!!Рівненщина, зберігайте спокій, місцеві бачать дрони!! Не покидайте укриття!! «Надіємось, Рівне пронесе», «не робимо ніяких фото». До цих повідомлень часто додають інформацію про виліт винищувачів з території Білорусі. 

Звісно, таким чином телеграм-канали підтримують активність своїх підписників. Адже під такими повідомленнями з шаленою швидкістю з’являється чимало коментарів, кожен слідкує, чи напишуть, що «десь бахнуло» і що це виявиться правдою. Навіть коли ніч минає «тихо», такого типу меседжі здатні нагнітати панічні настрої й посилювати тривогу.

Гроші «просто так»

Досить часто під час моніторингу можна натрапити на повідомлення, що українці можуть отримати гроші «за просто так». Формулювання різні: «в Україні запровадять безумовний дохід для громадян», «допомога по безробіттю», «грошова допомога українцям від ООН». Маніпулювали й допомогою для переселенців, коли писали, що її може отримати кожен. Наразі  проблема грошового забезпечення є дуже чутливою для кожного. Цим і користуються різноманітні телеграм-канали, які за допомогою маніпуляцій і дезінформації заманюють читачів.

Безплатний інтернет та мобільний зв'язок 

У рівненському телеграм-каналі поширюють фейк, що Верховна Рада України ухвалила закон про поповнення кожному українцю на мобільний рахунок по 500 гривень. Автори фейкового повідомлення зазначають, що користувачів також безоплатно під'єднають до безлімітного інтернету. Перейшовши за посиланням бачимо, що потрібно підписатися уже на інший канал. Таким чином адміністратори телеграм-каналів набирають собі підписників.

 

Моніторинг здійснювався у 50 рівненських групах мережі  Facebook (від 6 до 39 дописів на день), 10 каналах Telegram, 11 новинних сайтів Рівненщини.

 

 ***

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

 

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024