стрічка

«Нитки» для «Району»

25 Квітня 2022, 16:15
«Нитки» для «Району» БЛОГ 8535
«Нитки» для «Району»

Великодня, абсолютно дивовижна, історія трапилася з редакцією Район.in.ua, напередодні найважливішого християнського свята. 

Наше видання несподівано знайшло підтримку від норвезьких журналістів.

Але розкажемо все спочатку.

Коли почалася «широка» війна, весь український медіабізнес опинився на межі краху.

Так влаштований наш ринок: при будь-якій кризі медіа, які живуть з рекламних доходів, страждають першими. При цьому завжди потреба в інформації стає першочерговою і попит на неї миттєво зростає в рази.

На жаль, від попиту на основний продукт журналістської праці – оперативну перевірену життєвонеобхідну інформацію – дохід редакції не залежить.

В такій неприродній для економіки ситуації українські медіа виживають роками. Недавній приклад бізнес-шоку – пандемія з її нескінченним карантином. 

Коли рекламний ринок упав в один момент, передові національні і регіональні видання повернулися до джерел – читацького фінансування.

У багатьох колег експеримент виявився більш-менш вдалим: дохід від аудиторії став  хоч і невеликим, але стабільним джерелом доходу. Це залежить від того, наскільки близькими є редакція і читачі. 

Ми на «Районі» теж маємо армію прихильників, які з власної кишені охоче фінансують проєкти редакції. І сьогодні, на 61-ий день війни, саме час подякувати за ту колосальну довіру нашим фундаторам.

Друзі, ваші внески на Район.Культура і обіцяне подвоєння суми від Міжнародного фонду  «Відродження» допомагають зараз «підтримувати штани» тематичним сайтам мережі.  

Нам  дозволили перерозподілити планові витрати і упродовж шести місяців ми зможемо базово профінансувати наповнення стрічки новин не тільки Район.Культура, а й улюбленого  вами сайту Район.Історія, видання про громадське здоров’я Район.Медицина, сайту про якісь нашого життя і стану довкілля – Еко.Район. 

Відзначимо, що усі ці видання з 24 лютого наростили аудиторію, а відповідно – підняли кількість і якість контенту. 

Ще крихту цих «читацьких» фінансів ми спрямуємо на цілодобову роботу редакції у Viber та Телеграм-каналі «Безпечний район» – ці інструменти дозволяють швидко інформувати наших читачів і є дуже важливими, коли сайт зазнає технічних проблем, які за останні 60 стали частим явищем. Але кожна кібератака на «Район» спонукає тільки зміцнювати наш цифровий захист сайту. Як заведено казати, стоїмо!

Поки менеджмент редакції узгоджував ці бюрократичні моменти щодо перерозподілу краудфандингових коштів, журналісти знову звернулися за підтримкою до читачів. 

Ми попросили не так грошей, як «знаку», що ми не самі. Адже розуміємо: фінансової підтримки потребують у першу чергу Збройні сили Україні і кожен свідомий українець у міру своїх можливостей підтримує армію. Самі ж такі. І уявіть!  Навіть при теперішній ситуації  вже півсотні читачів виявили бажання допомогти редакції грошима.

Ми не знаємо імен цих святих людей, бо система LiqPay показує тільки цифри карт, з яких розробили переказ. Але хочемо тут сказати: ваші пожертви – це сигнал нам, що нашу працю люди не тільки потребують, а й цінують!  І саме завдяки вам ми зберігаємо не тільки  вірність професії, а віру в неї.

Також ми звернулися за допомогою до організацій і фондів, які надають підтримку журналістам. Наразі відгукнулося Представництво Європейського Союзу в Україні. Нам повідомили, що діючий проєкт буде профінансований з грудня 2022 року на наступні 12 місці.

Діючий проєкт – це розділ Брехунець на нашому сайті. Його наповнюють журналісти-фактчери, які щодня відстежують дезінформацію у Волинській та Рівненській областях, спростовують фейки та маніпуляції. Їхню роботу з грудня 2021 року фінансує Європейський Союз. 

Мусимо визнати: зараз протидія дезінформації є найважливішим напрямком роботи. І нам дуже приємно, що якісну роботу наших журналістів високо оцінили партнери і дали бачення майбутнього. В теперішніх умовах такий горизонт планування виглядає фантастичним. Так, нам додалося ще трохи землі під ногами.

Є ще певні обнадійливі сигнали від донорів, і коли успішно завершаться процедури, ми обов’язково поінформуємо вас про деталі. Ми дотримуємося принципу публічності і переконанні: коли редакція практикує читацьку підтримку, то стає підзвітною своєму головному донору – аудиторії. 

Навіть якщо залучені від неї ресурси займають меншу долю у структурі доходу. Віримо, що так буде не завжди. Бо українці з кожним роком стають все заможніші (попри всі катаклізми!) і усвідомлюють важливість фінансування інституцій, зокрема, і медіа. 

А тепер про великодній сюрприз.

Торік досвід «Район.in.ua» вивчала світова організація International Press Institute (IPI) з центральним офісом у Відні. Це – глобальна мережа редакторів, керівників ЗМІ та журналістів, які поділяють спільну відданість якісній, незалежній журналістиці. 

IPI організував Фонд солідарності з Україну, який приймає пожертви і передає допомогу українським медіа. Так одного дня ми отримали лист, що «Район.in.ua» може отримати допомогу від норвезької локальної газети Sunnmørsposten, тому що наша редакція ідеально підходить під побажання медіа з міста Алесун, що регіоні Sunnmøre на Заході Норвегії . 

Такий неочікуваний жест підтримки від світової медіаспільноти дуже розчулив і справді підтримав нашу команду. 

Адже якщо втриматися на плаву у березні нам реально допомогла державна програма (пам’ятаєте про 6500 для офіційно оформлених працівників?), то у квітні редакції загрожували ще серйозніші фінансові труднощі. Тепер за оплату праці редакторам «маленьких» районів ми не хвилюємося, адже норвезькі журналісти потурбувалися про них.

Так щодня команда «Району» живе за принципом «Починай прясти, а Бог дасть тобі нитки». 

То повертається хтось із рекламодавців, бо ми не переставали розміщувати комерційну інформацію нікому ні на день, хоча про оплату не йшлося.

То відгукується хто із читачів і скидає пожертву, бо ми не перестаємо працювати ні на годину.

 Хтось на знак вдячності, дарує щось особливе, як це зробила пані Юлія Гринчук: намалювала для офісу «Району» мандалу перемоги

Так разом ми всі маленькими жестами наближаємо ту велику перемогу, яка зробить сильних ще сильнішими! 

Щира подяка вам, люди! 

Коментар
Код блоку:
02/02/2023 Четвер
02.02.2023