стрічка

Фейкові літаки і локдауни, нове від антиваксів і місцевий популізм: деза на Волині у січні

31 Січня 2022, 19:22
Фейкові літаки і локдауни, нове від антиваксів і місцевий популізм: деза на Волині у січн 6316
Фейкові літаки і локдауни, нове від антиваксів і місцевий популізм: деза на Волині у січн

Упродовж січня команда проєкту «Брехунець» активно шукала дезінформаційні «вкиди», спростовувала фейки, досліджувала сліди російської пропаганди в інфопросторі Волині.

Найпоширенішими темами маніпуляторів були: нові закони, що вступили у дію у новому 2022 році, внутрішня політика, фейкові повідомлення про можливу подальшу агресію з боку Росії, тема коронавірусу, вакцинації, локдаунів, фейкові розіграші від відомих торгівельних мереж, популістські заяви місцевих політиків.

Слід зауважити, що  у січні, поруч з уже звичними фейками про COVID-19, у вирі пропаганди та брехні з’явилася нова учасниця – Республіка Білорусь. Адже у зв’язку із військовими російсько-білоруськими навчаннями ми спостерігали за появою маніпулятивних повідомлень і провокативних заяв.

Поїзди їдуть, а локдаун не почався

Найбільше поширень у волинському інформаційному просторі  на початку січня  зібрала новина про те, що Укрзалізниця припиняє пасажирські перевезення з 11 січня. Команда «Брехунця» успішно спростувала цей фейк, адже поїзди ніхто зупиняти не збирався. Глава Укртрансбезпеки Євген Зборовський повідомив, що  у липні на Укрзалізниці відбулася перша за п’ять років перевірка на дотримання ліцензійних вимог, яка встановила 116 порушень. Для того, аби їх усунути, було звільнене попереднє керівництво, яке не хотіло співпрацювати і розроблений спільний план щодо виправлення ситуації. Фактично наказ – це лише попередження. Поширюючи цей фейк у Волинських і Рівненських спільнотах, телеграм-канали прагнули залучити додаткову аудиторію ось таким нечесним методом.

Часто з’являлися і повідомлення про введення локдауну в Україні  у зв’язку зі стрімким поширенням штаму «Омікрон» з «сьогоднішнього дня». Додається і перелік всіх можливих заборон. У наше поле зору потрапили два таких вкиди, лише дата була інша: першого разу «локдаун» мали запровадити з 12 січня, другого – 15 січня, а на цей раз – з 17 січня.  Пресслужба ВООЗ не публікувала подібної інформації, у тексті найсвіжішої заяви, опублікованої 11 січня, жодної згадки про стрімке поширення штаму «Omicron» немає. Телеграм-канали знову залучають нових підписників і збільшують активність на сторінках.

Дискредитація вакцинації і маніпуляція антиваксів

У середині січня на російських телеграм-каналах антивакцинаторів з’явилося російськомовне відео про суд, що відбувався у місті Луцьку і стосувався працівниці дитячого садка, яку звільнили з роботи через відсутність щепленнь проти COVID-19. Журналістка «Брехунця» дослідила, що у Луцькому міськрайонному суді справді розглядали справу працівниці одного з дитсадків, яку на початку листопада відсторонили від роботи через відсутність щеплень проти коронавірусної інфекції. Саме відсторонили, а не звільнили. Тобто повідомлення маніпулятивне.  Оскільки, вакцинувавшись, жінка могла повернутися до виконання своїх професійних обов’язків.

Допомагали створювати фейки і  антивакцинатори. Відомий ковід-дисидент Сергій Гула записав нове відео ««Нова ціль 2022 – заколоти всіх». На Волині воно з’явилося фейсбук-спільноті волинського селища Локачі. За допомогою таких відео автор активно дискредитує процес вакцинації в Україні та світі, популяризує створення нових теорій змов, маніпулює медичними термінами, не вживаючи слів на їх позначення («коронавірус», «вакцинація» тощо).  А все тому, що за неправдивий контент YouTube обмежує подібну фейкову інформацію в відео. Канал можуть закрити, тому фейкомет вдається до таких прийомів.

Фейколітаки над Луцьком і подальша агресія Росії

Тема, яка хвилює усіх – подальша агресія з боку Росії. Саме вона провокує величезний масив дезінформаційних повідомлень, пропаганду та тривожні настрої в українців. Проросійські телеграм-канали наповнені фейками про початок війни, введення воєнного стану в Україні. До інформпотоків минулого тижня долучилася і Білорусь. Адже 18 січня туди почали прибувати російські військові, щоб взяти участь у  навчаннях сил реагування Союзної держави, які запланували на лютий цього року. Навчання отримали назву «Союзная решимость», пов’язані з «військовою активністю НАТО поблизу Білорусі». Польщу, Литву та Україну там звинувачують у «мілітаризації, збільшенні чисельності армій та агресивній і деструктивній політиці».

 На фоні цього у соцмережах активно поширювалися різні неправдиві повідомлення, аби посіяти паніку і ще більше підвищити нашу тривожність. До прикладу брехня про те, що озброєні люди у формі без відміток зайняли школу у підконтрольному Києву селі Новогнатівка на Донбасі. Або фейк, що Львів, Луцьк і Васильків підняті по бойовій тривозі.  Начебто у зв’язку з тим, що три білоруські винищувачі зайшли на територію України.

Усі ці повідомлення -  свідчення того, що можемо очікувати нових провокацій на українсько-білоруському кордоні. 

Нові шахрайські розіграші та як не попастися «на гачок»

Набули розголосу у січні й фейкові розіграші від імені торгівельних мереж «Епіцентр К» та EVA. Користувач переходить за посиланням і має пройти коротке нескладне опитування з питаннями на кшталт «Скільки вам років?». Після того людині показують суму, яку вона «виграла» і пропонують поділитися посиланням на «акцію» з друзями, щоб отримати гроші. Далі треба заповнити форму, у якій вказати дані банківської картки й CVV-код на її звороті. Цих даних для шахраїв буде достатньо, щоб зняти гроші з картки обманутої людини. І «Епіцентр К», і EVA на своїх сторінках у соцмережах оголосили про те, що не мають жодного стосунку до вебсайту, який розповсюджує неправдиву інформацію про опитування та розіграш грошових призів.

Слід додати, що шахраї не полишають інтернет-майданчики для торгівлі такі як «OLX», «Prom.ua», «Shafa» тощо. На минулому тижні у фейсбук-групах часто з’являлися повідомлення про обман. Люди з метою застороги поділилися скриншотами листувань з ошуканцями. Тут і пропозиція відкрити підозріле посилання, і маніпулятивний прийом «я ж оплатила товар, а гроші прийдуть до вас через місяць». Наші журналісти підготували коротенький список порад, аби застерегти від шахраїв і знати прийоми, які вони використовують.

Маніпуляція законами і місцевий популізм

У січні ми спостерігали чимало маніпуляцій і новими законами, що набирають чинності у 2022 році. Повідомлення стосувалися таких тем як податки, введення продуктових талонів, оплати карткою в магазинах. Лякали й тим, що картки українців будуть блокувати, а з «хрущовок» виселяти. Інформацію активно поширювали все ті ж телеграм-канали. Для того, аби прочитати повідомлення, потрібно було підписатися ще на декілька телеграм-каналів.

  На хвилі тривоги про військову агресію Росії,  голова фракції Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Луцької міської ради Микола Федік на сесії міськради оприлюднив заяву фракції про те, що центральна влада зобов'язана вжити негайних заходів для підготовки відсічі до можливого російського вторгнення, а не вдавати, що нічого не відбувається. Аби дослідити тему, ми звернулися за коментарем до директора аналітичного центру «Школа політичної аналітики «ПОЛІС» Віталія Лебедюка, який  зазначив, що таке звернення – суто політичне з нотками популізму. Він додає, що якби метою було зміцнення тероборони територіальної громади, то й рішення були б практичні, а не популістські вимоги.

Про що ще писали

Подекуди у волинських фейсбук-групах ми помічали сліди російської пропаганди. Повідомлення стосувалися життя в Радянському Союзі. Не полишали надій ввести в оману читачів і телеграм-канали. Вони зосередили увагу на маніпулятивних повідомленнях про додаток Дія, пенсії українців, про пожежу в Нижньодністровському парку, оплати карткою в магазинах та блокуванням рахунків українців.

 

 Моніторинг здійснювався у 58 волинських групах мережі  Facebook (від 10 до 50 дописів на день), 11 каналах Telegram, 13 новинних сайтів Волині, трьох телевізійних каналах, 10 офіційних сторінках депутатів місцевих рад та 5 народних депутатів.

 

Коментар
Код блоку:
26/11/2022 Субота
26.11.2022
25.11.2022