стрічка

Моніторинг дезінформації на Рівненщині за 10-16 січня

17 Січня 2022, 21:19
Підсумки тижня 4764
Підсумки тижня

Дезінформатори в рівненському інфопросторі здебільшого розвивали теми про нові закони та нововведення. Більшість із них спирається на реальні події, адже так дезінформація працює ефективніше. Повідомлення стосувалися таких тем як податки, введення продуктових талонів, оплати карткою в магазинах.

Моніторингова група «Брехунця» виявила, що фейкотворці впродовж тижня, з 10 по 16 січня, зосередили увагу на темах російської пропаганди, коронавірусу та «легких подарунків». Варто зазначити, що у святковий період активізувалися шахраї. Зокрема, помітні  були вкиди про фейкові розіграші дорогих автівок та святкові виплати для громадян залежно від віку.

Не вперше спостерігали, як Росія використовує погрози зброєю для того, щоб нав’язувати іншим власну зовнішню політику. Проросійські анонімні телеграм-канали були і є «просочені» антивакцинаторськими темами та тезами, що карантин – фікція.  В їхніх дописах присутня критика української влади та інформація про насильницьку вакцинацію й відверті фейки.

У рівненському інфопросторі ми натрапили на анонс концерту російського музиканта, який не визнає окупацію Криму. Цей росіянин є у базі неурядової організації «Миротворець», яка досліджує ознаки злочинів проти основ національної безпеки України. Для Кремля російська попкультура є одним з інструментів м’якої сили. На перший погляд, вони є аполітичними, але це офіційні політичні інструменти Росії, які спрощують умови для військової агресії. Ще десять років тому Кремль визнав м’яку силу політичним пріоритетом Росії. Гастролі російських артистів – небезпечні і неприпустимі, адже вони сприяють поширенню пропаганди, потрібної Кремлю.

Стрічки телеграм-каналів рясніли повідомленнями про припинення пасажирських перевезень Укрзалізницею та введення штрафів за збирання ягід та грибів у лісі. Справді, уряд нещодавно прийняв постанову «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» у новій редакції.  Однак вона лише змінила попередню редакцію документа в тій частині, що стосується індексації нарахувань для шкоди, завданої природо-заповідному фонду. 

Для пересічних збирачів грибів, ягід та лікарських рослин постанова не несе жодної загрози. Відчутно зросли штрафи лише для тих, хто чинитиме порушення у природоохоронних зонах. Документ не поширюється на ліси, водні та інші об’єкти та природні ресурси, які не входять до території природно-заповідного фонду. Відповідно, публікації про заборону збирати гриби та ягоди – маніпулятивні.

Моніторинг здійснювався у 50 рівненських групах мережі Facebook (від 8 до 50 дописів на день), 11 новинних сайтів Рівненщини, 5 офіційних сторінок депутатів місцевих рад та 4 народних депутатів.

Читайте також:  Фейковий локдаун і нові вигадки від шахраїв: дезінформація на Волині за 10-16 січня

***

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

Коментар
26/05/2024 Неділя
26.05.2024
25.05.2024