стрічка

Моніторинг дезінформації на Волині за 10-16 січня

17 Січня 2022, 13:00
Моніторинг дезінформації на Волині за 10-16 січня 8863
Моніторинг дезінформації на Волині за 10-16 січня

Під час новорічно-різдвяних свят у волинському інформаційному просторі потік дезінформаційних вкидів суттєво зменшився, але не зник. 

Зокрема, проєкт «Брехунець» виявив, що фейкотворці минулого тижня, з 10 по 16 січня, зосередили увагу на таких темах:

  • внутрішній політиці, нових законах, які почали діяти у новому 2022 році;
  • темі коронавірусу, вакцинації, локдаунів в Україні;
  • фейкових розіграшах від відомих торгівельних мереж;
  • шахрайському виманюванні грошей у користувачів платформи ОЛХ.

Найбільше поширень у волинському інформаційному просторі  на минулому тижні зібрала новина про те, що Укразлізниця припиняє пасажирські перевезення з 11 січня. Команда «Брехунця» успішно спростувала цей фейк, адже поїзди ніхто зупиняти не збирався. Глава Укртрансбезпеки Євген Зборовський повідомив, що  у липні на Укрзалізниці відбулася перша за п’ять років перевірка на дотримання ліцензійних вимог, яка встановила 116 порушень. Для того, аби їх усунути було звільнене попереднє керівництво, яке не хотіло співпрацювати і розроблений спільний план щодо виправлення ситуації. Фактично наказ – це лише попередження. Поширюючи цей фейк на Волині і Рівненщині деякі Telegram-канали прагнули залучити додаткову аудиторію ось таким нечесним методом.

Набули великого розголосу й два ідентичні фейкові розіграші від імені торгівельних мереж «Епіцентр К» та EVA. У цьому випадку користувач переходить за посиланням і має пройти коротке нескладне опитування з питаннями на кшталт «Скільки вам років?». Після того людині показують суму, яку вона «виграла» і пропонують поділитися посиланням на «акцію» з друзями, щоб отримати гроші. Далі треба заповнити форму, у якій вказати дані банківської картки і CVV-код на її звороті. Цих даних для шахраїв буде достатньо, щоб зняти гроші з картки обманутої людини. І «Епіцентр К», і EVA на своїх сторінках у соцмережах оголосили про те, що не мають жодного стосунку до вебсайту, який розповсюджує неправдиву інформацію про опитування та розіграш грошових призів.

Також шахраї намагалися шляхом обману виманити гроші й в користувачів популярного сервісу оголошень OЛХ. Декілька застережливих повідомлень з’являлися у волинських Facebook-групах.

Під час моніторингу волинського інформаційного простору ми спостерігали активне поширення інформації про нові закони, що набувають чинності у 2022 році. Повідомлення стосувалися таких тем як податки, введення продуктових талонів, оплати карткою в магазинах. Лякали й тим, що картки українців будуть блокувати, а з «хрущовок» виселяти. Інформацію активно поширювали все ті ж телеграм-канали. Для того, аби прочитати повідомлення, знову потрібно було підписатися ще на декілька Telegram-каналів.

Часто з’являлися і повідомлення про введення локдауну в Україні  у зв’язку з стрімким поширенням штаму «Omicron» з «сьогоднішнього дня». Додавали і перелік всіх можливих заборон. Декілька днів тому в поле зору журналістів «Брехунця» потрапили два таких вкиди, лише дата була інша: першого разу «локдаун» мали запровадити з 12 січня, другого – 15 січня, а на цей раз – з 17 січня.  Пресслужба ВООЗ не публікувала подібної інформації, у тексті найсвіжішої заяви, опублікованої 11 січня, жодної згадки про стрімке поширення штаму «Omicron» немає. 

Подекуди у волинських фейсбук-групах були помічені сліди російської пропаганди. Повідомлення стосувалися життя в Радянському Союзі.

Моніторинг здійснювався у 58 волинських групах мережі  Facebook (від 10 до 50 дописів на день), 11 каналах Telegram, 13 новинних сайтів Волині, трьох телевізійних каналах, 10 офіційних сторінках депутатів місцевих рад та 5 народних депутатів.

Читайте також: Шахрайські схеми, маніпуляції «ковідною тисячею» і хейт Вакарчука: дезінформація на Волині у грудні

***

Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу. Співпраця автора з Представництвом Євросоюзу в Україні будується на невтручанні в редакційну політику мережі Район.in.ua. Теми, формат, героїв обирає редакція і не погоджує з міжнародними партнерами. Всі матеріали, створені в межах такої співпраці, мають відповідне маркування, а окремі думки, висловлені в матеріалах, їх зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображають погляди Європейського Союзу та його інституцій.

13/06/2024 Четвер
13.06.2024
12.06.2024